چرا کمر در ناحیه تیغه های شانه درد می کند؟

افراد کمردرد در ناحیه تیغه های شانه را با وضعیت ستون فقرات مرتبط می دانند. اما درد در قسمت فوقانی کمر گاهی اوقات به دلیل بیماری های قلب، سیستم عروقی و تنفسی، اپی گاستر رخ می دهد. درد فریبنده است، در یک مکان، مثلاً در قفسه سینه، موضعی است و می تواند به پشت تابش کند، بنابراین مردم فکر می کنند که در ستون فقرات درد دارد. با گوش دادن به احساسات، دانستن ماهیت درد، علائم احتمالی، می توانید سعی کنید بین بیماری ستون فقرات و مدیاستن تمایز قائل شوید. برای این کار باید بدانید چه بیماری هایی باعث کمردرد می شوند.

معاینه کمر از نظر درد در تیغه های شانه

تشکیل می دهد

کمردرد بین تیغه های شانه ذاتاً عبارت است از:

 • شکل حاد - در حال افزایش احساس می شود، با گذشت زمان قوی می شود، به اندازه کافی سریع می گذرد.
 • مزمن - درد دردناک، نگرانی برای مدت طولانی، تا زمانی که اقدام اصلاحی انجام نشود متوقف نمی شود.

درد ممکن است بعد از ورزش یا زمانی که فرد برای مدت طولانی در وضعیت اجباری قرار دارد، مثلاً بدون بالش بخوابد، رخ دهد. درد از هر ماهیت: درد شدید، درد، درد مبهم بین تیغه‌های شانه یک بیماری نیست، بلکه نشانه‌ای از بیماری است. بنابراین، قبل از شروع هر گونه درمانی، توصیه می شود به علل کمردرد بین تیغه های شانه پی ببرید.

نیازی به فرار فوری برای قرص نیست، ابتدا باید به پزشک مراجعه کنید. متخصص ماهیت درد را ارزیابی می کند، تشخیص می دهد و به این سوال کمک می کند که چرا کمر بین تیغه های شانه درد می کند. ارزش آن را ندارد که در مورد آسیب های ستون فقرات صحبت کنیم، زیرا اگر فردی بیفتد، علت درد در ستون فقرات بین تیغه های شانه مشخص است. و هنگامی که بیمار از درد با علت ناشناخته شکایت می کند، پزشک این بیماری ها را با ستون بین مهره ای مرتبط می کند.

با فتق

فتق بین مهره ای به ندرت در ستون فقرات قفسه سینه قرار می گیرد. این بخش از ستون فقرات بار زیادی را تحمل نمی کند. اما هنوز هم گاهی اوقات به همین دلیل در ستون فقرات بین تیغه های شانه درد می کند. برای رد چنین احتمالی، ارزش تماس با یک متخصص مغز و اعصاب و انجام تحقیقات - CT، MRI است.

با فتق، روند آسیب شناسی بین مهره ها رخ می دهد - بخشی از دیسک بیرون می آید و اعصاب را فشار می دهد.

دیسک ترک می‌خورد، هسته که ضربه‌گیر است به آن برخورد می‌کند، چون وزن در حال حاضر به درستی توزیع نشده و اعصاب آسیب دیده است، در ناحیه تیغه‌های شانه‌ها کمردرد ایجاد می‌شود. اگر این آسیب شناسی در طول معاینه تشخیص داده شود، درمان با داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی انجام می شود. پزشک ورزش درمانی، فیزیوتراپی را تجویز می کند. اگر فتق بزرگ باشد و قابل درمان نباشد، جراحی اندیکاسیون دارد.

یکی از ویژگی های بارز درد در فتق، درد شدید در همان مکان با تابش به قفسه سینه است، گویی قلب در حال سوزش است. اگر درمان برای مدت طولانی انجام نشود، انحنا، پارزی پاها، عدم تعادل در اندام های لگن ظاهر می شود. علاوه بر این، بیمار با درد مزمن دائمی بین تیغه های شانه در پشت خالی می شود.

هیپوترمی عضلات ستون فقرات و فشار بیش از حد

اغلب می توانید بشنوید که بیمار "لومباگو" داشته است. این یک علامت یا وضعیت پاتولوژیک است، نه یک بیماری. اما اگر "لومباگو" رخ دهد، این نشان دهنده خطر ابتلا به پوکی استخوان، اسکولیوز، فتق است. چنین کمردردی در ناحیه تیغه های شانه توسط افرادی که بدون تغییر وضعیت بدن خود هر روز چندین ساعت کار می کنند احساس می شود.

گروه خطر نمایندگان حرفه ها هستند: کارمندان اداری، خیاطی ها، دندانپزشکان، رانندگان، جراحان. کار مرتبط با وضعیت اجباری، که با هیپوترمی ترکیب می شود - پیش نویس یا تهویه هوا، به عضلات و ستون فقرات واکنش نشان می دهد، درد در ستون فقرات وجود دارد. درمان با داروهای غیر استروئیدی، پمادها، ماساژ انجام می شود. افرادی که چنین شرایطی را تجربه می کنند اقدامات پیشگیرانه نشان داده می شود:

 • دوره های ماساژ منظم؛
 • یوگا یا ورزش درمانی؛
 • اجتناب از هیپوترمی و پیش نویس؛
 • بیشتر پیاده روی کنید.

از طریق روش های پیشگیری، می توان از علائم ناخوشایند مرتبط با کمر جلوگیری کرد.

با اسکولیوز

اسکولیوز یک بیماری بسیار شایع است. آمار می گوید 60 درصد از صد نفر از این بیماری رنج می برند. ناحیه قفسه سینه بیشتر درگیر اسکولیوز است. علل اسکولیوز:

 • آسیب شناسی های مادرزادی مرتبط با توسعه سیستم اسکلتی، دستگاه رباط؛
 • کار کم تحرک؛
 • آسیب، زمانی که بار روی کمر هیستریک بود.

با اسکولیوز، پشت بین تیغه های شانه به شدت درد می کند، ستون فقرات شروع به انحنا می کند. مرحله اولیه تقریبا نامحسوس است، اما اگر بیماری پیشرفت کند، پیچش مهره به وضوح قابل مشاهده است. کمر با این بیماری به سرعت خسته می شود، در معاینه بصری، شانه های بیمار در سطوح مختلف قرار می گیرند.

درد بین تیغه های شانه در پشت موضعی است و در پشت جناغ ایجاد می شود. از نظر ماهیت درد، مانند درد ثابت است، اما اگر اضافه بار فیزیکی رخ دهد، درد شدید و تیز خواهد بود.

درمان بیماری طولانی است. اسکولیوز با کشش مهره ها با کرست مخصوصی که در پشت پوشیده می شود اصلاح می شود. پزشک ماساژ و ورزش درمانی را تجویز می کند. مسکن ها و درمان های ضد التهابی به کاهش کمردرد بین تیغه های شانه کمک می کنند.

اسکولیوز به عنوان علت کمردرد در ناحیه تیغه های شانه

با پوکی استخوان

در حال حاضر پوکی استخوان حتی در کودکانی که به بلوغ نرسیده اند نیز دیده می شود. و اخیراً تصور می شد که این بیماری یک فرد مسن است.

در هر صورت، علت پوکی استخوان - عدم فعالیت است. یک تغییر مفصلی در ستون فقرات وجود دارد، یعنی دیستروفی. در این فرآیند التهاب شروع می شود و اعصاب دیسک ستون فقرات تحت فشار قرار می گیرند. به همین دلیل است که کمر در ناحیه تیغه های شانه با پوکی استخوان درد می کند.

دردها توسط طبیعت احساس می شوند - درد، هنگام عطسه، زمانی که ناگهان از جای خود بلند می شوید یا هنگام سرفه، بسیار قوی می شوند.

بیماران بی حرکت هستند، تنفس دشوار است، ضعف در اندام فوقانی، بی حسی و ناتوانی در حرکت آنها وجود دارد. با پوکی استخوان، آنها به صورت عضلانی، خوراکی، داروهای ضد التهابی، و همچنین پمادهای منحرف کننده، مسکن ها، تمرینات ویژه برای گرم کردن ناحیه بیمار تجویز می کنند. برای پیشگیری از بیماری - فعالیت و ورزش.

تظاهرات نورالژی بین دنده ای

علت نورالژی بین دنده ای، بروز فشار بر روی ریشه های اعصاب ناحیه قفسه سینه است. مقصر این عارضه جراحات، بیماری های عفونی، پوکی استخوان و فشار بر روی کمر است. با نورالژی، ستون فقرات بین تیغه های شانه به ندرت درد می کند، یک طرف جناغ بین دنده ها اغلب درد می کند، اما در برخی موارد می تواند در تیغه های شانه درد کند و ناله کند. اگر دستان خود را روی جناغ فشار دهید، علائم درد تشدید می شود.

درمان این خواهد بود: فیزیوتراپی، طب سوزنی، ویتامین B، آنها قادر به بازگرداندن ساختارهای عصبی هستند. اگر بیماری بدتر شود، آنها یک محاصره نووکائین قرار می دهند، داروهای آرام بخش و پمادهای منحرف کننده را تجویز می کنند.

تظاهرات میوزیت عضلانی

میوزیت با سرماخوردگی، فشار بیش از حد عضلات ستون فقرات، جراحات، هیپوترمی ظاهر می شود. روند التهابی عضلات در دوره حاد و مزمن رخ می دهد. کمر در قسمت‌های مختلف و در ستون فقرات بین تیغه‌های شانه، کمر نیز می‌تواند آسیب ببیند. دردها ماهیتی دردناک دارند، با هر حرکتی تشدید می شوند. با میوزیت چه کنیم؟مسکن و پمادهای گرم کننده کمک می کند.

تظاهرات اسپوندیل آرتروز

از نظر تظاهرات، این بیماری شبیه به پوکی استخوان است، که در آن درد در ستون فقرات بین تیغه های شانه مزمن است، با بار در پشت تشدید می شود. همچنین با تشدید بیماری، تیغه های شانه بیشتر درد می کند. مشخصه اسپوندیلوآرتروز تخریب غضروفی مهره هاست که در آن غضروف با استخوان جایگزین می شود. در هنگام تشخیص، این تغییرات در رادیوگرافی یا ام آر آی مشاهده می شود و اگر مهره آسیب دیده را بررسی کنیم، برجستگی های استخوانی روی آن پیدا می شود.

درمان پیچیده تجویز می شود. اول، درد تسکین می یابد - می تواند مسکن ها، داروهای غیر استروئیدی، محاصره نووکائین باشد.

مغناطیس درمانی و الکتروفورز، لیزر، جریان تجویز می شود. روش های فیزیوتراپی زیادی برای این بیماری وجود دارد، بنابراین این انتخاب را به پزشک واگذار می کنیم. کشش، کشش درمانی است. مناطقی که التهاب رخ می دهد تحت تأثیر جریان قرار می گیرند، در نتیجه اسپاسم کاهش می یابد، اندورفین تولید می شود که به عنوان یک مسکن عمل می کند. ماساژ کمر باعث آرامش می شود، درد را از بین می برد.

توصیه پزشک برای کمردرد در ناحیه تیغه های شانه

ماساژ ویژه برای بیماری هایی که با ستون فقرات مرتبط هستند نشان داده شده است، اما در هنگام تشدید نمی توان از آن استفاده کرد، بنابراین هرگونه تأثیری بر روی مهره ها منع مصرف دارد. همین قانون در مورد طب سوزنی نیز صدق می کند.

روش اصلی درمان و پیشگیری از بیماری های ستون فقرات تمرینات فیزیوتراپی خواهد بود - ورزش درمانی، تمرینات روی نوار افقی، یعنی تمرینات کشش. شنا خود را به خوبی ثابت کرده است، بنابراین بهتر است به استخر بروید. تمام این روش ها باید تحت هدایت متخصصان مجرب باشد، سپس مزایای آن محتمل خواهد بود.

درد در اندام های داخلی

اگر بین تیغه های شانه در پشت درد وجود دارد، این به هیچ وجه به این معنی نیست که علت آن در ستون فقرات نهفته است. تمام آسیب شناسی اندام هایی که در مدیاستن قرار دارند دارای علائمی هستند که در آن درد در ناحیه تیغه های شانه وجود دارد. فرآیندهای اشتباه در اندام قلب، شروع انفارکتوس میوکارد، آنژین صدری باعث درد زیر تیغه شانه می شود. حمله حاد با کاهش فشار خون همراه است. حتما با آمبولانس تماس بگیرید.

دردهای مشخصه این بیماری ها حاد هستند، اما مدت زمان آنها حدود 5 دقیقه است. درد با مصرف نیتروگلیسیرین تسکین می یابد.

با زخم و پانکراتیت، کمر در ناحیه تیغه‌های شانه نیز درد می‌کند، اما با این بیماری‌ها، درد همچنان می‌تواند در معده، ناحیه اپی‌گاستر و اختلالات سوء هاضمه ایجاد شود، بنابراین باید به دقت گوش کنید. ماهیت احساسات شماست و سعی کنید همه علائم را از هم متمایز کنید.

اگر کمر در ناحیه تیغه های شانه درد می کند و سرفه وجود دارد، ممکن است این تغییرات پاتولوژیک در سیستم تنفسی باشد - پنومونی. با بیماری های تنفسی، دما افزایش می یابد، درد بین تیغه های شانه با استنشاق عمیق قوی تر می شود. هر فردی که به آنفولانزا یا عفونت حاد تنفسی مبتلا شده باشد، می تواند به پلوریت، ذات الریه بیمار شود. اگر در حین درد درجه حرارت وجود نداشته باشد، با تظاهرات قلبی عروقی، سرفه و اختلالات سوء هاضمه همراه نیستند.

چگونه درد را تسکین دهیم

قبل از ورود پزشک، می توانید سعی کنید خودتان شرایط خود را کاهش دهید. برای تسکین درد می توانید خود ماساژ و تمرینات خاصی انجام دهید:

 1. انگشتان خود را روی شانه های خود قرار می دهیم و شروع به چرخش آرنج خود می کنیم.
 2. دست های خود را بالا ببرید، کف دست ها را بالای سر خود ببندید. سر پایین. چرخاندن بدن به سمت راست و چپ؛
 3. روی یک صندلی نشسته، سر خود را پایین بیاورید تا چانه به سینه شما برخورد کند، انگشتان را در پشت سر به هم چسبانده باشید. به آرامی دست های خود را به پشت سر فشار دهید. اگر درد شدید وجود داشته باشد، ورزش متوقف می شود.
 4. چرخش آهسته سر - به طرف، پشت، پهلو، جلو؛
 5. پس از پرتاب به عقب، دست راست پشت سر، در حالی که نشسته اید، تمایلات آهسته به سمت چپ انجام دهید. دست ها را عوض کنید و در جهت مخالف خم شوید.

شایان ذکر است که در طول فرم حاد هر بیماری، ماساژ منع مصرف دارد. دست ها را در مشت گره کرده، شست بیرون آمده است. با شروع از پایین کمر، حرکات دایره ای مشت روی پوست بالا می رود. می توانید با انگشت دوم و سوم حرکاتی انجام دهید، نوازش دایره ای ستون فقرات را انجام دهید. مهم است که به محلی که درد در آن موضعی است فشار وارد نکنید. اگر در حین حرکات ماساژ، درد فقط تشدید شد، باید این روش متوقف شود.

درمان های خانگی برای تسکین درد شامل استفاده از پماد و ژل است. باید به خاطر داشت که تمام این فعالیت ها فقط برای کاهش درد هستند، اما نه برای درمان. درمان واقعی باید توسط پزشک تجویز شود، بنابراین اگر بهبودی موقتی وجود داشته باشد، این بدان معنا نیست که بیماری عقب نشینی کرده است. فورا به پزشک مراجعه کنید و سالم بمانید.