استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه: علائم و درمان

علائم پوکی استخوان قفسه سینه

استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه- این یک فرآیند دژنراتیو-دیستروفیک در ستون فقرات قفسه سینه است که در نتیجه تغییرات پاتولوژیک در استخوان و بافت غضروفی ستون فقرات ایجاد می شود، دیسک های بین مهره ای، مفاصل و رباط های ستون فقرات از بین می روند.

تظاهرات استئوکندروز در ستون فقرات قفسه سینه معمولاً به اندازه استئوکندروز گردنی یا کمری حاد نیست. واقعیت این است که ستون فقرات قفسه سینه کمتر متحرک است و مفاصل مهره ها، دنده ها و جناغ جناغی ساختار نسبتاً محکمی را تشکیل می دهند که در نتیجه تأثیرات خارجی کمتر مستعد آسیب می باشد. بنابراین تظاهرات بالینی این بیماری بسیار کمتر بیمار را به سمت پزشک سوق می دهد و در نتیجه به نظر می رسد این نوع پوکی استخوان کمتر دیده می شود. اما اینطور نیست. تقریباً همه کسانی که به دلیل ماهیت کار خود مجبور هستند سال ها به طور مداوم پشت میز بنشینند یا رانندگی کنند، تغییراتی در ستون فقرات ایجاد می شود. و در صورت وجود عوامل خطر (حالت نامناسب، اسکولیوز، صدمات، عضلات ضعیف کمر)، پوکی استخوان قفسه سینه عملاً اجتناب ناپذیر است.

علل پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه

علل سندرم های درد در استئوکندروز ناحیه قفسه سینه و همچنین در سایر انواع پوکی استخوان، تغییرات پاتولوژیک در دیسک های بین مهره ای (نازک شدن دیسک به دلیل دژنراسیون هسته پالپوس، بیرون زدگی، فتق بین مهره ای) و مفاصل است. ستون فقرات (تخریب سطوح غضروفی، تشکیل استئوفیت).

در نتیجه این تغییرات، فشرده سازی ساختارهای رادیکولار اعصاب نخاعی (رادیکولوپاتی)، فشردگی طناب نخاعی (میلوپاتی فشرده سازی قفسه سینه)، آسیب به نخاع به دلیل اختلال در خون رسانی به دلیل گیره، باریک شدن شریان های تغذیه. و وریدها (میلوایسکمی فشاری عروقی) ممکن است رخ دهد.

علائم پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه

علائم اصلی پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه به شرح زیر است:

 • درد در قفسه سینه که با ماندن طولانی مدت در یک موقعیت و در حین فعالیت بدنی تشدید می شود.
 • درد مبهم در فضای بین کتکی؛
 • درد هنگام بالا بردن بازوی راست یا چپ؛
 • درد با حرکات مایل بدن، با حرکات چرخشی قسمت بالایی بدن؛
 • افزایش درد با دم و بازدم عمیق؛
 • درد در فضاهای بین دنده ای که هنگام راه رفتن ظاهر می شود.
 • احساس فشردن قفسه سینه یا پشت (مثلاً با حلقه)؛

علائم پوکی استخوان قفسه سینه نیز می تواند باشد:

 • احساس خزیدن در سراسر بدن، بی حسی مناطق خاصی از پوست؛
 • خارش، سوزش و سردی اندام تحتانی؛
 • افزایش شکنندگی ناخن ها و لایه برداری پوست (نشانه ای از اختلالات عروقی)؛
 • اختلالات بدون علت دستگاه گوارش: یبوست، اسهال، نفخ، حالت تهوع.

علائم پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه اغلب بسیار شبیه به علائم بیماری های دیگر است - به ویژه، آنژین صدری، انفارکتوس میوکارد، بیماری های معده، ذات الریه. بنابراین، انجام تشخیص افتراقی با استفاده از روش‌های اضافی ابزاری و آزمایشگاهی بسیار مهم است.

Dorsago و dorsalgia به عنوان تظاهرات استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه

علائم پوکی استخوان در ناحیه قفسه سینه به درجه تغییرات و محل قرارگیری آنها در ستون فقرات بستگی دارد. استئوکندروز قفسه سینه با دو سندرم مهره ای مشخص می شود - دورسگو و پشتی.

درساگودرد شدید ناگهانی در ستون فقرات قفسه سینه است. معمولاً در افرادی مشاهده می شود که کار آنها با نشستن طولانی مدت در یک وضعیت، قرار گرفتن در وضعیت ناراحت کننده، انجام کارهای یکنواخت یکنواخت همراه است. حمله دورساگو ("نیمه سینه") حمله حاد درد "خنجر" بین تیغه های شانه است. در حین حمله، ماهیچه‌ها آنقدر منقبض می‌شوند که حتی ممکن است تنفس سخت شود. در این مورد، درد در ستون فقرات قفسه سینه می‌تواند مانند نورالژی بین دنده‌ای (در امتداد دنده‌ها) به سمت جناغ جناغ و گاهی به تیغه شانه گسترش یابد. این علائم مشابه علائم انفارکتوس میوکارد است. اما برخلاف انفارکتوس میوکارد در دورساگو، نوار قلب بیمار در حد نرمال سنی است و مصرف نیتروگلیسیرین یا سایر داروهای مشابه منجر به بهبود وضعیت نمی شود. علاوه بر این، درد با حرکات چرخشی بالاتنه تشدید می شود و لمس (لمس) ستون فقرات قفسه سینه در بیماران مبتلا به استئوکندروز ممکن است باعث ایجاد درد در محل خروج عصب نخاعی (ریشه عصبی) شود.

دورسالژیبه تدریج و به طور نامحسوس شروع می شود و تا دو تا سه هفته طول می کشد. درد غیر واضح در ستون فقرات آسیب دیده و ناراحتی های مختلف مشخص است. درد با تنفس عمیق و خم شدن به جلو یا به پهلو تشدید می شود. تنش عضلانی و محدودیت دامنه حرکتی در نواحی سرویکوتوراسیک (درسالژی فوقانی) یا ناحیه کمری- توراسیک (دورسالژی تحتانی) تعیین می شود. اسپاسم عضلانی نیز بسیار واضح است، بنابراین بیماران نیز احساس کمبود هوا دارند. احساسات ناخوشایند با انحراف تنه به طرفین و جلو تشدید می شود که هر حرکتی را در بخش های مجاور ستون فقرات محدود می کند. درد معمولاً در شب تشدید می شود، پس از بیدار شدن از خواب، با یک پیاده روی کوتاه، درد خود به خود از بین می رود. درد با تنفس عمیق، موقعیت اجباری طولانی مدت بدن تشدید می شود.

تخصیص: پشتی فوقانی همراه با درد در ناحیه سرویکوتوراسیک و پشتی تحتانی که در آن درد در ناحیه توراکولومبار وجود دارد. دورسالژی می تواند تا 3 هفته طول بکشد.

این نوع پشتی باید از ذات الریه افتراق داده شود که علائم مشابهی نیز دارد، اما علائم ریوی نیز به آنها اضافه می شود: سرفه، تنگی نفس، تب.

سایر ویژگی های علائم پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه

با استئوکندروز ناحیه قفسه سینه، یک سندرم معده اغلب مشاهده می شود که اغلب به عنوان یک بیماری دستگاه گوارش تعریف می شود. شکایت اصلی بیمارانی که اغلب به متخصص گوارش مراجعه می کنند درد در ناحیه اپی گاستر است که به طور معمول بعد از ظهر بعد از کار بدنی افزایش می یابد و پس از یک استراحت شبانه خوب فروکش می کند (یا کاملاً از بین می رود). ظاهر و تشدید آن عملاً به فصلی بودن (همانطور که مشخص است، در بیماران واقعی مبتلا به گاستریت، زخم معده، گذر نادر پاییز و بهار بدون تشدید جدی)، کیفیت غذا و رژیم غذایی مرتبط نیست. این ویژگی های تظاهرات سندرم به ایجاد تشخیص صحیح کمک می کند.

با پوکی استخوان، دیسک های بین مهره ای در سطح مهره های 7-11 رنج می برند، درد - قوی، حمله ای، یا کسل کننده، درد - به هیپوکندری سمت راست گسترش می یابد. در طی یک حمله، بیماران اغلب با تشخیص های مختلف به بیمارستان مراجعه می کنند: کوله سیستیت حاد سنگی، پرولاپس کلیه، پانکراتیت، کولیت، سنگ کلیه. و تنها در نتیجه یک معاینه پزشکی دقیق، می توان تشخیص صحیح را انجام داد -پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه.

اگر بدون هیچ دلیل مشخصی، پوست کنده شود، ناخن ها بسیار شکننده شوند و پاها اغلب احساس سرما کنند، می توان به اختلالات عروقی ناشی از پوکی استخوان مشکوک شد.

اغلب استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه با نورالژی بین دنده ای پیچیده می شود. درد در امتداد دنده ها تا جناغ سینه گسترش می یابد. هر حرکتی باعث افزایش ناراحتی می شود، از جمله سرفه، عطسه، حتی دم. گاهی اوقات درد در دیواره قدامی شکم نیز احساس می شود. حمله نورالژی بین دنده ای ناشی از استئوکندروز قفسه سینه می تواند از چند ساعت تا چند هفته طول بکشد. می تواند بدون درمان از بین برود، اما بعداً عودهای طولانی مدت ایجاد می شود. عوامل تحریک کننده چنین حمله نورالژی بین دنده ای می تواند وزنه برداری، وضعیت بدنی ناراحت کننده طولانی مدت، هیپوترمی، سرماخوردگی و استرس باشد.

استئوکندروز قفسه سینه چیست؟علائم آن چیست و چگونه باید آن را درمان کرد؟

درباره علل و علائمپوکی استخوان در ناحیه قفسه سینهستون فقرات و روش های جدید درمان توسط یک دکتر و استاد حرفه ای گفته می شود.

درمان پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه

درمان پزشکی پوکی استخوان

با استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه، درمان علامتی معمول برای تسکین درد انجام می شود: NSAID ها، مسکن ها، و همچنین پمادها و ژل های بی حس کننده. در صورت لزوم، شل کننده های عضلانی، داروهای ضد افسردگی تجویز می شود.

در هر مرحله از استئوکندروز، درمان شامل انتصاب غضروف‌ها (داروهایی که بافت غضروف را ترمیم می‌کنند)، ویتامین‌ها و مواد معدنی (برای افزایش استحکام رباط‌ها و بازسازی ساختار بافت استخوانی) است.

دارو درمانی باید با سایر درمان ها ترکیب شود:

 • ژیمناستیک برای استئوکندروز قفسه سینه (روزانه چند بار در روز انجام می شود)؛
 • فیزیوتراپی؛
 • ماساژ دادن؛
 • ورزش درمانی؛
 • طب فشاری (اثر لمسی بر روی نقاط طب سوزنی که اثر هیجان انگیز و آرام بخش بر بدن دارد)
 • طب سوزنی (یا طب سوزنی) - وارد کردن سوزن های ویژه برای اهداف درمانی به نقاط فعال بیولوژیکی.

طب فشاری و طب سوزنی منجر به کاهش درد، عادی سازی فشار خون، تحریک سیستم ایمنی بدن می شود.

ورزش درمانی برای پوکی استخوان ناحیه قفسه سینه با هدف تقویت عضلات پشت، عضلات کمربند شانه و عضلات تنفسی، بازیابی انحناهای فیزیولوژیکی ستون فقرات و شکل گیری وضعیت صحیح است.

ماساژ به تسکین هیپرتونیک عضلات، درد، بهبود خون رسانی به بافت های پاراورتبرال و تغذیه غضروف کمک می کند. ماساژ در ترکیب با ورزش درمانی برای استئوکندروز قفسه سینه حداکثر تأثیر مثبت را می دهد.

نتایج بسیار خوبی در درمان استئوکندروز ستون فقرات قفسه سینه یک پچ درمانی نشان داد.

درمان پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه با پچ

درمان پوکی استخوان با گچ

داروهایی که در درمان پوکی استخوان ستون فقرات تجویز می شوند مانند NSAID ها، شل کننده های عضلانی و غیره با استفاده طولانی مدت می توانند به بدن آسیب برسانند. و در صورت وجود بیماری های خاص دستگاه گوارش، بسیاری از این داروها به طور کلی منع مصرف دارند.

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی داروها و افزایش اثربخشی درمان پوکی استخوان، یک داروی نسل جدید - یک پچ ضد التهابی ضد درد درمانی - کمک می کند.

پچ پزشکی کارایی بالایی در درمان بیماری های مختلف ستون فقرات از جمله درمان پوکی استخوان در ناحیه قفسه سینه نشان داده است. به شما امکان می دهد درد و التهاب را تسکین دهید، گردش خون را در ناحیه آسیب دیده بهبود بخشید و دوز مسکن ها و داروهای ضد التهابی را کاهش دهید.

برای تسکین علائم حاد در درمان استئوکندروز قفسه سینه ستون فقرات، از پچ طبی از 3 تا 5 روز استفاده می شود. مدت دوره درمان - از 9 روز. معمولاً استفاده از پچ طبی در صبح به مدت 12 ساعت توصیه می شود، اما امکان استفاده در شب نیز وجود دارد.

راندمان بالا، ترکیب منحصر به فرد، اثر درمانی طولانی مدت (تا 12 ساعت! )، سهولت استفاده و قیمت مقرون به صرفه، پچ را به انتخابی در درمان پوکی استخوان ستون فقرات قفسه سینه تبدیل کرده است.